Wymiana oleju w motocyklu

Wymiana oleju w motocyklu to jedna z prostszych czynności obsługowych, z którą poradzi sobie każdy, kto nie boi się pobrudzić rąk.

olej w motocykluOlej wymieniamy zgodnie z zaleceniami producenta motocykla. Większość motocykli ma przewidzianą wymianę co 6 tyś. km jednak nie rzadziej niż raz w roku. W niektórych modelach Hondy wymiana przewidziana jest co 12 tyś. Jaki olej oraz ilość znajdziemy w książce obsługi motocykla.

 

Tyle teorii, czas pobrudzić rączki :)

1. Rozgrzewamy silnik do temperatury roboczej, dzięki czemu olej będzie rzadszy i lepiej spłynie z silnika.

2. Ustawiamy motocykl na bocznej stopce (chyba, że ma centralną, to lepiej na centralnej)

3. Szukamy śruby spustowej, która jest położona w najniższym miejscu miski olejowej. Niektóre motocykle posiadają 2 śruby np. VTX1800 albo YAMAHA WARRIOR

4. Podstawiamy pojemnik na zużyty olej, najlepiej o pojemności 5 litrów

5. Odkręcamy śrubę ( uwaga olej będzie gorący ) i spuszczamy olej do pojemnika

6. Olej spuszczony, to teraz czas odkręcić filtr oleju. W zależności od modelu filtr znajduje się w różnych miejscach. W niektórych motocyklach trzeba zdemontować miskę olejową, ponieważ filtr znajduje się w środku. Podczas odkręcania filtra, wyleje się jeszcze trochę oleju, dlatego podstaw pod niego pojemnik.

7. W śrubie spustowej znajduje się miedziana uszczelka. Warto ją od razu wymienić na nową. Śrubę dokręcamy z czuciem, tak aby nie uszkodzić gwintu.

8. W nowym filtrze należy posmarować gumową uszczelką olejem, a następnie przykręcamy filtr ręką i dokręcamy mocno ręką bez użycia narzędzi chyba że typ filtra tego wymaga.

9. Zalewamy silnik nowym olejem do poziomu maksymalnego, a następnie odpalamy silnik na kilkanaście sekund, tak aby pompa oleju napełniła filtr oleju.

10. Sprawdzamy poziom oleju. Motocykl musi stać prosto na kołach. Jeśli istnieje potrzeba, uzupełniamy olej do poziomu mniej więcej do 3/4 stanu.

11. Sprawdzamy śrubę spustową oraz filtr pod kątem wycieków i jeśli istnieje potrzeba to dokręcamy jeszcze odrobinę.

12. Zużyty olej najlepiej oddać do punktu, gdzie zajmują się utylizacją takich rzeczy.

 

Pamiętaj! Sprawdzaj stan oleju co jakiś czas np. podczas mycia jednak nie rzadziej niż co 1000 km.

Olej warto wymienić jesienią, kiedy planujemy już odstawić nasze 2 kółka. Dzięki wymianie jesienią, wszystkie osady ze zużytego oleju nie osiądą się w misce olejowej i innych częściach silnika. A kiedy zrobi się ciepło, nasze 2 kółka będą gotowe do jazdy.